Türkçe   |   English

Grana Padano Parmesan 40 Kg.

Grana Padano Parmesan 40 Kg.

İtalya'nın Padano vadisinde üretildiğinden dolayı bu isimle anılan Grana Padano (Parmesan) fildişi renkli, ağır kokulu, sert bir peynirdir. Gerçek Grana Padanonun üzerinde muhakkak damgası bulunur. Sabah ve öğleden sonra sağılan inek sütünün karıştırılmasıyla üretilen Grana Padano, 1 yıldan 2 yıla kadar değişen sürelerde bekletildikten sonra satışa sunulur.

Pizzaların ve makarnaların değişmez malzemesi olan parmesan, çorbadan salataya hemen tüm İtalyan yemeklerinde ince dilimler halinde yada rende halde kullanılır. Şarabın yanında üzerine balsamic sirke damlatılmış ince parmesan dilimlerine de doyum olmaz.

Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Parmigiano Reggiano 40 Kg.

Parmigiano Reggiano 40 Kg.

Dünyada en tanınmış İtalyan peyniri olup çok sert bir dokuya sahiptir. Orijinal olanları muhakkak tescilli Parmigiano-Reggiano damgası taşırlar. Çiğ inek sütünden yapıldığı için vitaminler ve elementler açısından çok zengindir. Özellikle protein, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından esaslı bir kaynaktır. Olgunlaşma süresi 2 yıldan 3 yıla kadar değişir. Tamamen olgunlaşmışları sadece rendelenerek veya toz haline getirilerek kullanılır.

Pizzalara, makarnalara ve hamur işlerine çok uygundur.

Parmigiano Reggiano, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.
 

0,00 EUR

Gorgonzola Peyniri 2,5 Kg.

Gorgonzola Peyniri 2,5 Kg.

İtalyanların en meşhur küflü peyniri olup, dünyanın da en iyi küflü peynirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İnek sütünden yapılan Gorgonzola tekerler halinde hazırlanır. İçerisindeki yeşil-mavi küf damarları, peynir hamuruna kültür küfü eklenmesi ile oluşur. Yağlı ve keskin bir tadı olan Gorgonzola, kremsi yapısı ile ağızda hemen erir.

Salata ve yemek soslarında, tatlı ve ordövrlerde ve de eritme peyniri olarak kullanılır. Şarabın yanında en çok tercih edilen peynirlerdendir.

Gorgonzola, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Burrata Peyniri 200 Gr.

Burrata Peyniri 200 Gr.

Taze, Yumuşak, Kremsi İtalyan Peyniri

Adını İtalyanca tereyağı anlamına gelen ''burro''dan alan Güney İtalya'ya özellikle Bari bölgesine özgü lorumsu peynir türü. Alındığı gün taze halde tüketilmesinde yarar vardır. Mozzarella ve süt kremasının karışımından oluşmakta haliyle mis gibi süt kokmaktadır. Dünyanın en iyi taze peynirleri arasındadır.

Domates, fesleğen ve taze ekmek ile mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Bu lezzetin tadına mutlaka bakmalısınız. 

Burrata, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.
 

0,00 EUR

Mozzarella Di Bufala

Mozzarella Di Bufala

125 gramlık 2'li paket

İtalya'nın dünyaca ünlü taze peynir çeşididir. Top top şekilde satışa hazır hale getirilir. %100 manda sütünden imal edilen Mozzarella di Bufala dünyanın en lezzetli peynirlerindendir. Yarı yumuşak ve yağlı bir türdür. Ayrıca besin değerleri bakımından oldukça güçlüdür. Hızlı tüketilmesi gereken bu lezzetli ürün özel paketlemiz sayesinde en taze şekilde sizlere ulaşmaktadır.

Pizzaların üzerinde olmazsa olmaz olan bu harika lezzet ayrıca lazanya, domates ve fesleğen ile de mükemmel bir uyum yakalar.

0,00 EUR

Mauri Mascarpone Peyniri 500 Gr.

Mauri Mascarpone Peyniri 500 Gr.

İtalya'ya özgü peynir çeşitlerinden biri olan Mascarpone peyniri krema kıvamında olduğu için özellikle tatlılarda kullanılır.

Cheese Cake ve Tiramisu için muhteşem uyuma sahiptir.

Mascarpone peyniri, Diresa tarafından İtalya'da ithal edilmiştir.

 

0,00 EUR

Asiago Peyniri 10 Kg.

Asiago Peyniri 10 Kg.

İtalyanların altı asırlık geleneksel peyniridir.Veneto bölgesinde yoğunlaşan üretim % 100 inek sütü ile yapılmaktadır. Keskin lezzetli ve hafif tuzlu bir yapıya sahiptir. Kabuğu ince ve elastiktir, içi ise daha çok yumuşak özelliktedir. Tereyağı görünümünde hafif sarı renktedir.

İtalyanlar bu peyniri genelde sos olarak eritirler ve meşhur makarnalarının üzerine dökerler. Ayrıca sebzeli tartlar, mantarlı soslar, salatalar, sandviç ve kimi yemeklerde de kullanılmaktadır.

 Asiago peyniri, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.
 

0,00 EUR

Fontal Peyniri 2,5 Kg.

Fontal Peyniri 2,5 Kg.

İtalyanların asırlardır ürettikleri geleneksel peynirlerdendir. Pastörize inek sütünden 12 hafta bekletilerek elde edilir. Yumuşak ve elastik bir yapıya sahiptir. Kabuğu ince ve kahverengimsidir. 

En iyi eritme peyniri olarak kabul edilir ve tüm yemeklerde, pizzalarda tüketilebilir. Ayrıca şarapların yanında sunulan peynir tabaklarını süsler.

Fontal peyniri, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Fontina Peyniri 12 Kg.

Fontina Peyniri 12 Kg.

Fontina çiğ sütten elde edilen, ara ara delikli olan yarı sert bir peynir çeşididir. %100 inek sütünden elde edilen Fontina, yarım yağlı bir özelliğe sahiptir. 

Makarna ve et soslarında, sebze ve patates gratenle servis yapılır.

Fontina, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Pecorino Romano 4,5 Kg.

Pecorino Romano 4,5 Kg.

Sert İtalyan Peyniri

İtalya'nın Toscano ve Lazio bölgelerinde % 100 koyun sütünden üretilen geleneksel bir peynir türüdür Pecorino Romano. Adından da anlaşılacağı gibi geçmişi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. 8 ila 12 ay arasında bekletilen Pecorino Romano kuru ve granül yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca tadı oldukça keskin ve aromatiktir.

Genelde parmesan peynirine alternatif olarak kullanılan Pecorino Romano, sert dokuya, keskin ve tuzlu yapıya sahiptir. Özellikle makarnalarda, güveç yemeklerinde ve ızgara etlerde serpilerek tüketilir. Şarap ve bira ile de enfes bir uyum yakalar.

Pecorino Romano, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Pecorino Sardo 250 Gr.

Pecorino Sardo 250 Gr.

İtalya'nın Sardunya bölgesinin özel yetiştirilmiş koyunlarının ürünü olan Pecorino Sardo tuzlu, sert ve aroması keskin bir özelliğe sahiptir.8 ila 12 ay bekleme süresi sonrası hazır hale gelen bu lezzetli peynir çeşidi İtalya'nın dünyaya sunduğu geleneksel bir üründür.

Makarnalarda, güveç yemeklerinde, ızgaralarda serperek tüketebilirsiniz. Şarap ve bira tabaklarında da olmazsa olmazlardandır.

0,00 EUR

Piave Peyniri 3 Kg.

Piave Peyniri 3 Kg.


İtalyan inek sütünden yapılan Piave peyniri, kendine özgü hafif tatlı tadıyla bilinir. Özellikle salatalarda uyumlu bir tat elde edebilirsiniz.

Piave peyniri, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR

Provolone Peyniri 5 Kg.

Provolone Peyniri 5 Kg.

Çiğ inek sütünden en az 9 ay olgunlaştırılarak yapılan Provolonenin tatlımsı kuru bir tadı vardır. Dışında yenmeyen koruyucu bir kabuğu (parafin) olup, değişik şekillerde ambalajlanabilir. Koruyucu kabuğuna bağlanan ipiyle asılıp olgunlaşmaya bırakılır.

Provolone özellikle şarap, sandviç ve aperatif peyniri olarak ünlüdür. Ekmeğin yada omletin üzerine eritilen ince Provolone dilimlerine doyum olmaz. Güçlü aroması olan kırmızı ve beyaz şaraplara mutlaka Provolone eşlik etmelidir.

Provolone, Diresa tarafından İtalya'dan ithal edilmiştir.

0,00 EUR